O nás – historie

CELÁ HISTORIE ÚTULKU PRO PSY V PLZNI  Stáhněte si celou prezentaci

V roce 1990 bylo v Plzni založeno neziskové občanské sdružení Spolek pro ochranu zvířat (později název změněn na Liga…). Nejvíc potřebovali lidskou pomoc bezprizorní psi, kteří byli nacházeni v ulicích města. Brzy zaplnili domácnosti členů Spolku a byl nutno hledat jiné řešení.

brana-letokotce-rada-leto
  • V létě roku 1992 se po dlouhém hledání místa začal budovat útulek pro psy na bývalém kynologickém cvičišti v Plzni-Valše. Začínalo se velice amatérsky s osmi kotci pro pobyt psů a dalšími dvěma pro karanténu nově přijatých. Pro ostatní potřeby sloužila dřevěná chatka. Útulek byl hned od počátku plný psů. Pro mnohé se podařilo najít nový domov, ale přišli další – do konce roku 102 psů.
  • Bývalý útulek v Plzni – Valše byl přibližně 200 m za bývalou konečnou autobusu č. 26 v Plzni na Valše. Provozovatelem útulku byla a je plzeňská organizace Ligy na ochranu zvířat ČR. Kapacita zařízení byla 70 míst.
  • Další léto (1993) bylo ve znamení obrovského nadšení, práce a staveb. Z darovaných klecí a prodejních stánků bylo postaveno 12 kotců pro malé psy a začala se budovat i prostorná karanténa. Tři přivezené maringotky začaly sloužit jako skladiště. V tomto roce prošlo útulkem 436 psů.
  • Rok 1994 byl ve znamení velkých změn : Byla zbourána dřevěná chatka a instalována stavební buňka jako kancelář. Plzeňská veřejnost už útulek znala a tak se našel významný sponzor. S jeho pomocí jsme pořídili ještě další 3 stavební buňky.  Karanténa byla doplněna šesti kotci pro malé psy. V tomto roce přijal útulek 617 psů.
  • V roce 1995 se hlavně natíralo, opravovalo a prováděla údržba. Konec roku dal vzniknout nové tradici : Vánoční stromek pro čtyřnohé kamarády – v tomto roce byl ještě chudý, zdobily ho jen dobrůtky pro psy, ale i k němu přinesli plzeňané hodně dárků, hlavně krmení. V tomto roce prošlo útulkem 682 psů.
  • Rok 1996 přidal do útulku třináct kotců pro velké psy a vyřazený železniční vagon, který dosud výborně slouží jako údržbářská dílna. Dokončili jsme důkladné oplocení velkého výběhu – psi neutíkali ven, ale dovnitř za ošetřovateli. A samozřejmě i tento rok napsal další psí osudy. Útulkem prošlo 708 psů.
  • V létě roku 1997 jsme přidali další stavební buňku pro zimní ubytování psů, dokončili rozvod vody po areálu útulku. Postavili jsme přístřešek na slámu, která se dává v zimě psům do bud místo peřin. V tomto roce bylo přijato 681 psů.
vystava-15-let-utulku
  • Běžely další roky a každý rok byla alespoň malá změna k lepšímu. Přidávali jsme, jak stačily síly a peníze. Každou změnu po celá ta léta sledovaly desítky psích očí. Co dodat…
OD-vchod-leto.